Gammalsvensk och engelsk snäckmodell.
2 skedar, Carl Petter Öberg, Strängnäs 1809 (den ena med otydlig årsstämpel), längd 20 cm.
1 sked, Nils Limnelius, Stockholm 1802, längd 20 cm.
1 sked, Niklas Ramberg, Lund 1812, längd 20,5 cm.
1 sked, Magnus Ljungqvist, Kristianstad 1806, längd 21,5 cm.
1 sked, Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1817, längd 22 cm.
1 sked med fiolskaft, Jonas Yman, Växjö 1799, längd 20 cm.
1 sked med fiolskaft och krönt vapen, möjligen Johan Petter Hörling, Enköping (verksam 1810-1846), längd 19,5 cm.
2 skedar, Guldsmedsaktiebolaget (GAB), Stockholm 1879 och 1887, längd 21,5 cm.
1 sked, Carl Tengstedt, Göteborg (otydlig årsstämpel), längd 21,5 cm.
1 sked, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm 1861, längd 22 cm.
1 sked, Jacob Engelberth Torsk, Stockholm 1860, längd 21,5 cm.
1 sked, Carl Tengstedt & Son, Göteborg 1870, längd 20,5 cm.
Vikt 967 gram.
Smärre slitage och bucklor. Några delar graverade.