Förgylld och bronserad. Krön med gouache och flankerande egyptiska hermer, ramverk med kymation och pärlstav. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat spegelglas. Märkt fyra gånger med Jönköpings hallstämpel. Höjd 147,5, bredd 63 cm.
Senare bronsering, delvis framtagen originalförgyllning. Ställvisa dekorskador.