Gråmålade med svart textilklädsel. Svängd rygg, rundsvarvade kannelerade ben samt hörnfleuroner. Sitthöjd 45, bredd 52, höjd 79 cm.
Senare klädsel. Smärre slitage, fläckar och färgbortfall. Smärre lagningar och torrsprickor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10