Brons och sten, kandelabrar för fem ljus vardera, höjd 56 cm,
vitemaljerad urtavla med arabiska siffror inskrivet i postament med krönande skulptur "Mingon" efter A Gaudez, höjd 56 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Nagg. En ljusmanschett saknas