Såsslev av Arvid Floberg, "Svensk rund", Stockholm 1801. Längd 17 cm. Vodkakopp av Carl Petter Lampa, Stockholm 1828. Livet med dekor av mönsterslingor. Höjd 8 cm. Tumlare av oidentiferad mästare, Stockholm. Otydliga stämplar. Spår av invändig förgyllning, botten men infällt mynt av Gustav III 1789. Höjd 4,5 cm. Total vikt 145 gram.
Vodkakopp och tumlare med bucklor, handtag med lödd lagning. Tumlaren möjligen omstämplad.