Kaffekanna samt invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka. Kaffekannans höjd 23 cm, längd 25 cm. Sockerskålens bredd 18 cm, gräddsnäckans höjd 9 cm. Silver 813. Totalvikt circa 890 g.
Delarna hör inte ihop. Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Gravyr.