Målade och bronserade. Skuren dekor av bandfläta, fleuroner och kannelyr.
Stolar med stoppad sits och rygg, klädsel av textil.
Bord längdca 220 cm + 1 iläggsskiva 42 cm, bredd 117 cm, höjd 78 cm.
Stolar sitthöjd 48 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Stolarnas klädsel ställvis med skador.