Göran Malmvall, sideboard, "Svitjod", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1900-talets andra hälft.
Björk och masurbjörk. Front med två lådor, nedtill pardörrar med bakomliggande hyllinredning. Etikettmärkt Karl Andersson & Söner Huskvarna Made in Sweden. Bredd 120, djup 41, höjd 95 cm.
Smärre slitage. Märken.