Emile Gallé, skål, Nancy, Frankrike, art nouveau, omkring år 1900.
Rund glasskål med slipad och etsad dekor av vallmo i orange mot ljus fond. Signerad Gallé. Diameter 10, höjd 5 cm.
Något slitage och märken. Mynningen med smärre nagg samt tillverkningsdefekt. Foten med obetydliga nagg.
Emile Gallé var en fransk formgivare född i Nancy som framför allt är känd som glaskonstnär men han arbetade även i keramik och möbler i Art Nouveau. Efter en gedigen, traditionell akademisk utbildning praktiserade Gallé en tid i Tyskland hos firman Schwerer & Co. Gallés tidigaste glas är emaljmålade, han utvecklade sedan tekniken "Marqueterie sur Verre" med invärmda metall och glasdetaljer i föremålet, en komplicerad teknik som har använts av få andra konstnärer. Den största produktionen var emellertid slipade och etsade överfångsglas med dekor av blommor utförda med biologisk akuratess. Produktionen fortsatte efter Gallés död och föremålens signatur kompletterades då med en stjärna.