Emil Löfgren, bord, 1939

Emil Löfgren, bord, 1939

Fanerat samt med intarsiadekor i flera träslag av hjort och löv i cirkel samt randdekor. Rektangulär skiva med avfasade hörn, runda ben med dekorativa avfasningar, 100 x 150, höjd 75 cm

Ställvis slitage, krackelyr.

Proveniens

Tillverkat av Emil Löfgren 1939, därefter i arv inom familjen

Utropspris
3 000 SEK
Om Cites
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?