Fanerat samt med intarsiadekor i flera träslag av hjort och löv i cirkel samt randdekor. Rektangulär skiva med avfasade hörn, runda ben med dekorativa avfasningar, 100 x 150, höjd 75 cm
Ställvis slitage, krackelyr.
Tillverkat av Emil Löfgren 1939, därefter i arv inom familjen