Svängd stoppad rygg, sargen med bladsnitt och hörnfleuroner, svarvade framben med bladhölsterdekor. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 41 cm, bredd 61 cm, total höjd ca 78 cm.
Senare målning. Senare förgyllning. Senare klädsel. Åldersrelaterat slitage. Förstärkningar.