Ingeborg Lundin, glasservis, 95 delar, "Silvia", Orrefors.
Bestående av:
2 karaffer, 25 cm.
15 champangeglas, 20 cm.
14 selterglas, 7 cm.
14 ölglas, 12 cm.
13 vinglas, 15,5 cm.
12 starkvinsglas, 9,5 cm.
14 sherryglas, 11 cm.
11 dessertvinsglas, 13 cm.
De flesta glas signerade under.
Enstaka nagg.
Ingeborg Lundin var en svensk glaskonstnär född i Växjö. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Lundin var knuten till Orrefors glasbruk en lång period, mellan 1947- 1971 och var Orrefors första kvinnliga formgivare. Hon har framför allt ritat konstglas men även bruksglas i en lätt och graciös stil, ibland med en lätt surrealistisk gravyr. Hon är mest känd för sin ikoniska vas ”Äpplet” som ibland kommit att symbolisera 1950-talet, modellen ritades till H55-utställningen i Helsingborg. Ingeborg Lundin förnyande arieltekniken med tidstypiska geometriska motiv och ansiktsvaser i olika färg.