Poul Cadovius, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1960/70-tal.
Fanerad med palisander. Bestående av:
9 hyllplan 80 x 22 cm
2 hyllplan 80 x 30 cm
6 hyllplan 80 x 38 cm
2 tidningshyllor 80 x 36 cm
1 hurts med skjutdörrar 80 x 46, höjd 52 cm
1 hurts med skåpsdörrar 80 x 46, höjd 52 cm
1 hurts med lådor 80 x 46, höjd 52 cm
1 lådhurts 80 x 46, höjd 11 cm
1 hurts 80 x 46, höjd 52 cm
14 vägglister 151 - 201 cm
18 konsoler 21 x 14 cm
2 konsoler 37 x 26.5 cm
4 konsoler 27 x 17 cm
4 konsoler 29 x 20 cm
2 konsoler 44 x 34 cm
10 konsoler 37 x 26 cm
1 låst hurts utan nyckel medföljer 80 x 38, höjd 42 cm
2 lådor 76 x 43 x 9 cm medföljer
3 ben höjd 15 cm medföljer
Slitage. Repor. Ställvisa fanerskador. Ej monterad. En hurts med två hål i bakstycket. Nyckel saknas.