Målat trä, seglen målad kartong. Längd 107 cm, höjd inkl sockel 54 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.
Pamir var en fyrmastad bark, sjösattes i Hamburg 1905 av rederiet F. Laeisz för den Chilenska nitrattraden. Hon kom 1949 att bli det sista stora kommersiella lastfartyg som seglande rundade Kap Horn och hon gick under i en cyklon vid Azorerna 1957.