Mat- och kaffeservis, porslin, 103 delar, mestadels Rosenthal, 1900-talets första hälft.
Bestående av:
10 tekoppar med fat (en kopp med nagg, 2 fat medföljer),
11 kaffekoppar med fat (en kopp lagad, 2 koppar med nagg, 3 fat medföljer, ett med nagg),
1 tekanna, 14 cm
1 kaffekanna, 22 cm.
1 sockerskål, 15 cm.
1 gräddkanna, 7 cm.
2 kannor, 17 cm.
1 karott, 30 cm.
5 rektangulära uppläggningsfat, 23-32 cm (2 med nagg).
1 runt uppläggningsfat, 32 cm.
2 kvadratiska uppläggningsfat, 21 cm.
2 såsbåtar, 23 cm.
13 förrättstallrikar, 21 cm.
24 mattallrikar, 25 cm (en med nagg).
14 assietter, 17 cm (6 märkta hackefors, 8 omärkta).
13 djupa tallrikar, 24 cm.
1 terrin med lock och fat, 41 cm.
Smärre slitage. Enstaka delar med hårdare slitage. Nagg. Mikronagg förekommer.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.