Kjell Engman, unik glasskulptur, Kosta Boda.
"Lady in Red" Polykromt sandgjutet och blästrat glas. I form av kvinnofigur med applicerat mansansikte. Signerad Kjell E. Höjd 76 cm. Monterad på fond bestående av olja på pannå med belysning. 100 x 100 cm.
Ej funktionstestad belysning. Smärre slitage. Lagning på hals.