Nils Strinning, hylla, "Continental", 1900-tales mitt.
Teak och teakfanér. Bestående av:
2 Gavlar, höjd 187, djup 30 cm.
1 hurts, längd 78, höjd 42, djup 30 cm.
4 hyllplan, längd 78, djup 20 cm.
2 metallstag, 78 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Smärre fläckar.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.