René Lalique, skål "Chicoree"
Märkt i godset samt ristat nummer, 3213, diameter 24 cm, höjd ca 9 cm
Obetydligt ytslitage. Repor.
Formgiven 1921
René Lalique var en fransk juvelerare och glaskonstnär som startade egen verkstad 1885. Runt sekelskiftet bestod hans produktion mest av utsökta smycken i avancerad Art Nouveau. Från omkring 1920 övergick René Lalique till att skapa till glaskonst. Laliques glas är formblåsta med naturalistiskt utformad dekor av växter, kvinnor och djur i en väl avvägd harmoni. Lalique tillverkade förutom konstglas även parfymflaskor, lampor och servisglas. Fabriken är aktiv än idag.