Kaffeservis, 22 delar, porslin, Sigvard Bernadotte för Bing och Gröndahl, Danmark.
Bestående av:
9 koppar med fat, fatens diameter 15 cm.
13 assietter, diameter 17 cm.
Smärre slitage. Alla assietter andrasortering.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer