Invändigt förgyllda saltkar på tre fötter med bladanfanger, glasinsatser. Höjd 3 cm, diameter 5,5 cm. Saltskedarna ett par engelska, sterling silver, Sheffield 1963, längd 6,5 cm, det andra paret med oidentifierad stämpel, silver 800.
Total weight ca 175,5 g.
Obetydligt slitage. Monogramgravering.
Den finländska diplomaten och ambassadören Leo Tuominens (1911-1981) samling, genom arv till nuvarande ägare.