Omfattande cirka 250 titlar konstlitteratur och utställningskataloger. Mestadels 1900-talets senare hälft och 2000-tal. Både svenska och internationella titlar.
Urval:
"Picasso Toros Y Toreros", Luis Miguel Dominguin & Georges Boudaille, Editions Cercle d´Art, 1961.
Georges Bloch:
"Tome I Catalogue de l'oeuvre gravé et lithographié 1904-1967",
"Tome II Catalogue de l'oeuvre gravé et lithographié 1966-1969".
"Tome III Catalogue de l'oeuvre gravé céramique 1949 - 1971".
"Tome IV Catalogue de l'oeuvre gravé et lithographie 1970-1972".
"Joan Miró, Lithographs, Volume I".
"Joan Miró, Lithographe II, 1953 - 1963".
"Joan Miró, Lithographe III, 1964 - 1969".
"Miro Graveur I, 1928-1960.
Ej genomgången. Säljs i befintligt skick. Observera att detta föremål inte omfattas av ångerrätt.
kontakta oss gärna för visning.