Ingrid Atterberg, skålfat, 2 st, "Grafika", Upsala Ekeby.
Kvadratiska med glasyr i grått och svart mot vit fond, dekor av grafiska former och blad. Djupstämplade UE 120 respektive 119 samt Abg. 24 x 24 och 14,5 x 14,5 cm.
Smärre ytslitage. Glasyrmistor.