Lisa Johansson-Pape, golvlampa, Stockmann Orno 1900-talets mitt.
Skaft med tvinnat läderband, fotplatta i mässing, kupa i akryl. Bär tillverkarens plakett. Total höjd 144,5 cm.
Ställvis slitage och skador i skaftets läder. Bucklor i fotens mässing. Ej funktionstestad.