Gucci, weekendväska och parasoll, "Flora".
Canvas "Flora" design Vittorio Accornero. Märkta "GUCCI MADE IN ITALY". Väska tygfodrad och numrerad. 46 x 24 x 32 cm. Parasoll med handtag i bambu. 90 cm.
Slitage. Missfärgade. Smärre fläckar. Fodrets ytskikt skadat.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.