Saltkar med invändig förgyllning, dekorerat brätte med avfasade hörn, på fyra kulfötter, Moskva, otydlig årsstämpel. 9 x 6,5 x 3 cm, vikt 34 gram.
Rund skål på fot, Moskva 1857, med dekor av löv, diameter 8, höjd 5,5 cm, vikt66 gram.
Smärre bucklor och slitage.