Nils Strinning, bokylla 1900-talets senare del
tre gavlar av plastad metall 101x18 cm samt 52x18 cm,
skåp samt sex hyllplan, 67x22x32 cm samt 67x20 cm, två extra dörrar medföljer
Bruksslitage. Repor. Nagg.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.