Nils Strinning, bokhylla, 1950/60-tal
Gavlar av plastad metall, hyllplan av teak, gavlar 217x30 cm, hyllplan 78x20 cm samt 78x30 cm, skåp 78x30x32 cm
Bruksslitage. Fanerskador. Fläckar. Märken.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.