Slaglåsgevär, Carl Gustaf Stads Gevärs faktori, kontrollstämplad 1863
Stock av bonat trä samt med detaljer av mässing. Pipa och lås av järn. Vid låset märkt C under krona (något otydlig), Carl Gustaf Stad samt kontrollstämpel 1863 samt numrerat 1400. Längd ca 116 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.