Torsten Renqvist, duk uppfäst på pannå, signerad och daterad -62.
"Mörk strand". 36 x 46 cm.
Nål hål i hörnen.
Gummessons Konstgalleri, Strandvägen 17, Stockholm 1963.
Konstakademien, Stockholm, ”Torsten Renqvist-utställningen” 1965.
Gummessons Konstgalleri 1963, Utställningskatalog nr 273, verk nr 31.