Arne Jacobsen, stolar 6 st "Myran" för Fritz Hansen Danmark omkring 2000
Stomme av kromad metall, formpressad lackerad sits, etikettmärkta, sitthöjd 46 cm
Bruksslitage. Repor. Nagg. Märken. Skador. En med avvikande fotlavslutning
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.