Tredelad fot, reliefdeko. Med ursprunglig glasinsats.
Höjd 29 cm, mynningens diameter 21,5, bredd totalt 24 cm. Bär tillverkarens stämpel S.K.O.Y.
En fot något sned. ett smärre kantnagg i glaset. Åldersrelaterat slitage.