Roland Wilhelmsson, matbord, Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1970-tal.
Matbord av furu med oval skiva och blottad träfog. Kopplad benställning. Etikettmärkt. Längd 190, bredd 110, höjd 71 cm.
Slitage. Repor. Torrspricka. Instabilt då möbeltassar saknas.