Kaffekanna, sockerskål, och gräddkanna i konturerad form med vertikala knäckar. delvis förgyllda. Märkta 835s, kaffekannan också med halvmånen och kronan. Svenska importstämplar. Höjd 10,5-25 cm. Total vikt 1240 gram.
Smärre slitage. Delar saknas på kaffekannan handtag.