Erik Wörtz, soffa och fåtölj, "Kolding", IKEA, 1960-tal.
Soffa och fåtölj med stomme av valnöt. Lösa plymåer i rygg och sits med grön textilklädsel. Soffans längd 184, sitthöjd 37, höjd 74 cm. Fåtöljens sitthöjd 37, höjd 74 cm.
Ställvis slitage. Senare klädsel och dynor. Märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.