Elis Bergh, glasservis, 83 delar, "Kent", Kosta Boda.
Slipad dekor, på fyrkantig fot. Bestående av:
8 vinsglas, 15 cm.
16 vinglas, 12,5 cm.
8 champagneglas, 16,5 cm.
8 selterglas, 7 cm.
8 selterglas, 8 cm.
8 starkvinsglas, 11 cm.
8 sherryglas, 10 cm.
8 likörglas, 8 cm.
2 pokaler, 18,5 cm.
Uppsatsskål, 18 cm.
8 skålar, diameter 12 cm.
Nagg på ett vinglas. Obetydligt ytslitage. Obetydligt nagg på foten på några.