Driven dekor med finskt motiv. På fyra fötter. Signerad SS (Salme Sarlamo, född Erälampi), stämplad Käsityö (Handgjord) och Erälampi. 18 x 15 cm. Vikt 145,5 g.
Sedvanligt slitage och ytliga repor.
Salme Sarlamo, född Erälampi, var syster till Unto Erälampi.