MATTA, gobelängteknik, ca 561-564,5 x 354-360 cm, Aubusson, Frankrike 1800-talets mitt - andra hälft.
Blekt. Slitage ställvis hårt, smutsig, fläckar, missfärgningar, skador, stora hål, många bristningar, ivävningar, lagningar. Delar av bården senare, sidorna med skador.
Proveniens
Jan Eric Löwenadler collection
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.