1334969

Stolar, 4 st, varav två sengustavianska Lindomearbeten och två sengustaviansk stil, 1800- och 1900-tal.

Stolar, 4 st, varav två sengustavianska lindomearbeten och två sengustaviansk stil, 1800- och 1900-tal.

Bemålade och bronserade stolar med skuren dekor av bladsnitt, kannelering samt överkragade anfang. Benställning med H-kryss, rygg med spjälor. Fast stoppad sits. Sitthöjd 48 cm.

Slitage. Renoverade och kompletterade. Senare målning och bronsering.

Utropspris
2 000 SEK