Bokskåp fanerat med valnöt, tre glasade dörrar med spröjs, invändigt med flyttbar hyllinredning samt åtta lådvarv, underdel med tre draglådor, löstagbart krön med lönnfack. Bredd 172, djup 39, höjd 240 cm. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, ställvis med skador, nyckelskyltar med skador, list- samt fanerbortfall.