Urna, porslin, Sévres-stil, trol Tyskland, 1800-talets andra hälft.
Urnformad på sockel och tassfötter. Hänklar med dekor av ormar. Glasyr i koboltblått, delvis förgylld dekor. Bildområde med allegoriskt tema. Höjd 54 cm.
Slitage. Aningen löst fäste.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.