Fanerat med jakaranda och lönn. Nyckelskyltar av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Inläggningar av rosettupphängd lagergirland och blommor. Längd 51, bredd 36, höjd 73.5 cm.
Fanerskador. Kompletterad med senare mahognytråg och snäpplås. Nyckel saknas. Torrsprickor.