Tre lådor i fronten. Fanerad med mahogny. Beslag och nyckelplåtar i mässing. Dekorativa lister i mässing. Skiva av kalksten. Bredd 89, djup 55, höjd 82 cm.
Renoverad. Kompletterad. Slitage. Nagg. Fläckar. Delar saknas. Delvis maskstungen. Nyckel saknas.