Gunnar Ander, vattenkanna koppar 1900-talets andra hälft.
Handtag med flätnng, märkt Ystad metall, höjd 25,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Missfärgad.
Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.