Oluf Lund, Fåtölj/Vilstol, "Inter Dane", 1900-talets andra hälft.

Snurrbar, fjädrande.Stål och läder, konstruktion där del av ryggstödet fälls fram till ett fotstöd. L 90 (utfälld ca 150), B 58, H 100.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
6 000 SEK