Takfäste med ett "knippe" av sex textilklädda sladdar med upphängningsfästen, längd ca 100 cm. Lampsocklar i porslin och fäste i lackerad metall, märkt TEFA. Sex kupor i klarglas, diameter ca 23 cm. Total höjd rakt hängande ca 110 cm, diameter ca 75 cm.
Ej monterad.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Repor.
Farsta Gård.