Nordiska Kompaniet, Taklampa, Sverige, 1940/50-tal.
Rödlackerad. Perforerad skärm. Diameter 34, höjd ca 95 cm(höj och sänkbar). Märkt MADE IN SWEDEN 12159 40 WATT.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage.