Gae Aulenti, fåtölj, Knoll, 1970-tal.
Lackerad stomme i metall, stoppad sits klädd i skinn. Sitthöjd 45, höjd 76 cm.
Märken. Slitage. Skinnet med märken och torrsprickor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10