Anders Pehrson, "Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal.
Benställning i aluminium, bordsskiva i transparent vit plast, en ljuskälla inbyggd i bordsskivan, etikettmärkt Ateljé Lyktan, höjd 48 cm, diameter 89 cm, belysning fungerar.
Smärre slitage, märken skiva, bucklor underrede.