På kvadratisk fot med lejontassar, uppsvängt handtag. Lock med gångjärn. Dekor av bladslingor och medaljong med antikiserande motiv. Vapensköld stämplar på fotens kant.
Höjd 30 cm. Vikt 820 g.
Handtag något löst. Smärre slitage. Repor. Smärre bucklor.