Invändigt förgylld. Genombruten, graverad dekor, kring mynningen pärlbandsdekor. Längs foten graverad med initialer och år 1802.
Längd 19 cm, höjd 10 cm, med lyft hänkel 19 cm. Vikt ca 207 g.
Senare hänkel. Något sned. Åldersrelaterat slitage med enstaka smärre bristningar och lagningar i mynningen och smärre bucklor i fotringen. Otydliga stämplar.